Zima 2020/2021 nie należała do najcięższych. Niestety powtórzyła się sytuacja z 2018, gdy w styczniu przyszła fala mrozów i rośliny już pobudzone wyższymi temperaturami i wydłużającym się dniem poważnie ucierpiały od chłodów.

O przebiegu procesu rewitalizacji uprawy maliny opowiada,

Jarosław Barszczewski

Na wielu plantacjach doszło do przechłodzenia roślin lub wręcz przemrożenia pąków. Jak widać na zdjęciach, liście nie wyglądały normalnie ani pod względem wielkości, ani koloru. Sporo też pąków było „nieaktywnych” – sprawiały wrażenie martwych. Rośliny te należało nieco „zachęcić” do wzrostu i rozwoju. Ponieważ taka sytuacja miała miejsce dopiero pod koniec marca, czasu nie było zbyt wiele, bo aby zarobić dobre pieniądze na malinie z tunelu, zbiory powinny odbyć się w czerwcu.

REWITALIZACJA UPRAWY MALINY W TUNELU PO CIĘŻKICH PRZEMROŻENIACH PODSTAWY PĄKÓW.
Wygląd roślin po rozpoczęciu wegetacji, przed aplikacją zapewniająca rewitalizację roślin.

Jak wyglądał proces rewitalizacji maliny?

Zaczęliśmy od dostarczenia roślinom energii do rozwoju systemu korzeniowego oraz wymuszenia podziałów  komórek. Do tego celu użyliśmy produktu Fosactiv  Fertygacja z powodu szybko działającej i łatwo dostępnej dla roślin formy fosforu. W dawce  5 l/ ha (licząc wtłoczenie ok. 25-20 m3 gotowej pożywki na hektar) podaliśmy Fosactiv Fertygacja 3-krotnie co 7 dni.

Drugim ważnym elementem wspierającym rozwój i aktywność systemu korzeniowego okazała się saletra wapniowa podawana zgodnie z analizą wody również 3-krotnie co 7 dni przemiennie z Fosactiv Fertygacja.

Zabiegi stymulacji dolistnej

Gdy już pojawiły się liście (niepiękne, ale jednak!) można było także spróbować zabiegów stymulacji dolistnej.

Dwoma produktami stymulującymi wzrost tkanek okazały się: ekstrakt z alg norweskich z Valkiria Power ALG oraz wysoko skoncentrowany preparat aminokwasowy Aminovital Power. Zostały zastosowane dwukrotnie co 10 dni odpowiednio: Valkiria w ilości 2 l/ ha (lub w stężeniu 0,2%) oraz Aminovital Power w ilości 1 kg/ha (lub stężenie 0,1%).

Fertygacja malin

Po wykonaniu tych zabiegów stymulujących zastosowane zostało żywienie fertygacyjne pożywką zrównoważoną opartą na FERTYGOLD 18-18-18. W chwili zaś pojawienia się dużej ilości liści i wyrzucenia pąków kwiatowych pożywkę zmieniono na bardziej potasową – FERTYGOLD 9-18-27.

Na załączonych zdjęciach możecie Państwo prześledzić całą kampanię. Plantator w przyszłym tygodniu oczekuje pierwszych poważniejszych zbiorów maliny.

Rośliny prawidłowo zbudowały pąki kwiatowe, z których to kwiatów powstaną owoce.
Wzrost roślin jest bardzo bujny dzięki odpowiednim zabiegom nawożenia i stymulacji.
Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.