W sezonie 2021 dość często zdarza się sytuacja, że truskawka wytworzyła masę zawiązków, a nie ma zbyt wielu liści. Może zdarzyć się też sytuacja, w której liczba liści na roślinie jest wystarczająca, ale liczba zawiązków jest ponadnormatywna. W takich przypadkach każdy plantator zastanawia się, czy rośliny zdołają wykarmić taką ilość owoców, aby uzyskane plony były odpowiedniej wielkości i oczywiście jakości.

Jak żywić truskawki które mają bardzo dużą ilość owoców, aby były duże i jędrne?
Może zdarzyć się sytuacja, w której liczba liści na roślinie jest wystarczająca, ale liczba zawiązków jest ponadnormatywna.

Aby zbierane owoce mogły być uznane za te o najwyższej jakości, plantator musi opiekować się truskawkami do samego zbioru, a nawet zadbać odpowiednio o trwałość i jakość czerwonych owoców po zbiorze.

Przy uprawie na rynnie wyjściem jest zwyczajne przejście i korekta ilości zawiązków na kwiatostanach poprzez ich redukcję. Jest to pracochłonne, ale opłacalne – pozostawienie na kwiatostanie 4/6/8 owoców pozwala im spokojnie dorosnąć oraz umożliwia łatwiejszą sprzedaż i uzyskanie lepszej ceny. W praktyce uprawy truskawek w otwartym polu redukcja związków nie jest przeprowadzana, a plantator zastanawia się jak wesprzeć rośliny, aby wykarmiły wszystkie znajdujące się na niej owoce. W uprawach „na płask” lub na podniesionym zagonie musimy jednak spróbować poradzić sobie inaczej – nie będziemy bowiem w stanie sprawnie przeprowadzić redukcji.

Co zatem zrobić?

Spróbować stymulować wzrost zawiązków owoców, nie pozwalając im przedwcześnie dojrzewać. Szczególnie jeśli w wyniku warunków stresowych rośliny będą próbowały, aby znajdujące się na nich owoce dojrzewały jak najszybciej. To plantator powinien podejmować kroki i działania w celu niwelowania skutków stresu wywoływane przez czynniki biotyczne i abiotyczne. 

Jak żywić truskawki które mają bardzo dużą ilość owoców, aby były duże i jędrne?
W okresie wzrostu i dojrzewania owoców należy stymulować rośliny, aby owoce przedwcześnie nie dojrzewały.

Czynności, jakie powinniśmy podjąć, sprowadzają się do zarządzania fizjologią roślin, a w uprawach pod osłonami – także w pewnym stopniu klimatem. Ponieważ rosnące zawiązki intensywnie przechodzą proces podziałów komórek – potrzeba im na to energii.

Fosfor

Źródłem energii dla podziałów i wzrostu masy tkanek są związki fosforu. Zatem musimy zadbać, aby rośliny miały dostatecznie dużo DOSTĘPNEGO fosforu. Dostępnego – czyli jakiego? Rozpuszczalnego w wodzie. Źródłem takiego fosforu mogą być rozpuszczalne nawozy z gamy FERTYGOLD, niektóre monofosforany czy też produkty zawierające fosfor w postaci polifosforanów. Ważne, żeby ten fosfor był dostępny cały czas w podłożu podczas dorastania i dojrzewania owoców.

Azot

Jeżeli już mamy ustalone żywienie fosforowe pora pomyśleć o azocie. Bez łatwo dostępnego, szybko działającego azotu nie będziemy mieć szans na dorośnięcie owoców. Dlatego przy dużym obciążeniu roślin zawiązkami błędem jest przechodzenie na wzmocnione żywienie potasowe kosztem ilości azotu. Owoce truskawki dojrzeją wtedy, ale w rozmiarze poziomki!

Do zastosowania jest tu przede wszystkim azot saletrzany – czy to w postaci fertygacji, czy to aplikacji posypowej.

Wapń

Tak się składa, że dla dorastania owoców istotny jest także wapń, przez co łatwa staje się także aplikacja azotu – jako źródło tych dwu pierwiastków wystarczy użyć saletry wapniowej. Wapń wpływa korzystnie  na sprawność systemu korzeniowego (bez dostępnego wapnia – czyli rozpuszczalnego w wodzie – nie powstanie wystarczająca ilość korzeni włośnikowych), a przez sprawność korzeni na dobre odżywienie roślin.

Potas

Warto jeszcze wspomnieć o potasie – nie powinno go być za wiele w stosunku do azotu, aby nie pobudzać roślin do dojrzewania niedorośniętych owoców. Nie może jednak być mowy o niedoborze potasu, gdyż wtedy owoce nie będą smaczne – mogą być kwaśne i małe.

Warunki wilgotnościowe oraz klimat

Następnymi aspektami stworzenia warunków do dorastania owoców są warunki wilgotnościowe oraz klimat.

Począwszy od pełni kwitnienia, truskawka musi mieć komfort wilgotnościowy w podłożu. Szczególnie w godzinach około południowych nie może być mowy o przesuszeniu podłoża.  Warunki stresu wodnego powodują bowiem reakcję rośliny, która jak najszybciej chce wydać owoce i  skutecznie przeprowadzić akt reprodukcji. To zaś prowadzi do dojrzewania owoców niedorośniętych „jak najszybciej i za wszelką cenę”. Przy czym pojęcie tej ceny jest zupełnie różne od ceny, jaką pragnie za owoce uzyskać plantator!

Jak żywić truskawki które mają bardzo dużą ilość owoców, aby były duże i jędrne?
Zaczerwienienie ogonków szypułek może być spowodowane różnymi czynnikami, jednym z nich jest reakcja roślin na warunki pogodowe.

Innym aspektem stresu mogącego powodować przyspieszone dojrzewanie jest stres termiczny. W polu wiele nie zmienimy, jednak możemy doprowadzić do wytworzenia dodatkowych liści, aby roślina mogła się efektywniej schładzać poprzez transpirację. Można tu próbować zabiegów nalistnych czy to saletrą wapniową, czy to NUTRIPOWER MAX 20.

Wreszcie wywołanie silniejszego wigoru roślin można stymulować poprzez zastosowanie produktów  o działaniu wspierającym rośliny w połączeniu z takimi, które mają działanie antystresowe.

Jak żywić truskawki które mają bardzo dużą ilość owoców, aby były duże i jędrne?
Wywołanie silniejszego wigoru roślin można stymulować poprzez zastosowanie produktów o działaniu wspierającym rośliny w połączeniu z takimi, które mają działanie antystresowe.

Jak zatem przeprowadzić proces, w którym wspomożemy rośliny do produkcji owoców wysokiej jakości?

Dolistne zabiegi poprawiające wielkość owoców 

Jeszcze w okresie kwitnienia należy zastosować jeden do dwóch zabiegów BioSMART w dawce 2 l/ha.

Pod koniec kwitnienia wykonujemy zabiegi nawozami o działaniu biostymulacyjnym wpływającym na podziały komórkowe VALKIRI APOWER ALG w dawce 2 l/ha oraz nawozem o działaniu wyprowadzającym roślinę ze stresu AMINOVITAL POWER w dawce 0,5-1 kg/ha.

Jak żywić truskawki które mają bardzo dużą ilość owoców, aby były duże i jędrne?
Pod koniec kwitnienia wykonujemy zabiegi nawozami o działaniu biostymulacyjnym wpływającym na podziały komórkowe VALKIRI APOWER ALG w dawce 2 l/ha oraz nawozem o działaniu wyprowadzającym roślinę ze stresu AMINOVITAL POWER w dawce 0,5-1 kg/ha.

Do tych zabiegów dolistnej aplikacji można dołożyć nawozy mikrokrystaliczne z NUTRIPOWER MAX 20 lub NUTRIPOWER MAX K w dawce 2,5 kg/ha. Szczególnie zalecam aplikowanie VALKIRIA POWER ALG i AMINOVITAL POWER, jeśli nie mamy fertygacji.

Dolistne zabiegi poprawiające trwałość owoców 

POTASIL PLUS KRZEM w dawce 2-3 l/ha to rozwiązanie, które w okresie owocowania i zbiorów powinno być regularnie stosowane na plantacjach truskawek. Nie można zapomnieć także o wapniu. W tym celu sięgamy po CALLEFAL CALCIUM w dawce 2-4 l/ha oraz WAPNO MIX MICRO w dawce 3-6 l/ha. Zabiegi dolistne nawozami wapnowanymi należy stosować naprzemiennie z POTASIL PLUS KRZEM I wykonywać co 7-10 dni. Spowoduje to, że każdorazowo zbierane owoce będą najwyższej trwałości w czasie zbioru, ale i możliwie długo po nim.

Fertygacja

Jeśli na plantacji mamy fertygację, to należy za jej pośrednictwem podawać wodę i nawozy bezpośrednio w strefę korzeniową.

W zbiorniku A

FERTYGOLD 9-18-27 z mikroelementami + CALFERT BERRY DUO + CALFERT BASIC MAGNEZ.

Jeśli chcemy podawać nawóz wieloskładnikowy z mniejszą ilością azotu i fosforu sięgnąć możemy po FERTYGOLD 8.5.40 z mikroelementami. Jeśli wybieramy rozwiązanie bezazotowe, ale z wysoką koncentracją fosforu i potasu, sięgamy po FERTYGOLD 0.40.40.

W zbiorniku B

Saletra wapniowa i związki wapnia.

W zbiorniku C

Dla budowy i funkcjonowania systemu korzeniowego HUMIK w dawce 5 l/ha.

Może się wydawać, że fertygacja to dość złożona i skomplikowana sprawa, ale nie dla naszych ekspertów. Dlatego, jeśli posiadasz instalację do fertygacji, ale zastanawiasz się jak podać nawozy roślinom i jak zaplanować poszczególne cykle, to chwyć teraz za telefon i skontaktuj się z naszymi ekspertami!

Dane są dostępne w zakładce KONTAKT. Pomożemy Ci w fertygacji Twojej plantacji.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Autor: Jarosław Barszczewski