Uprawa borówki w gruncie
Jest zimno z incydentami ciepła. Na większości kwater zakończono cięcie i ściółkowanie rzędów. Plantacje po cięciu i wyczyszczeniu zaczynają rozwój – są to fazy BBCH 53, 54 w okolicach cieplejszych, zależy to także od odmiany.
Na odmianach późnych BBCH 09-10.
Na plantacjach stwierdziłem obecność miseczników – nie ma ich wiele, ale zalecałbym wykonać zabiegi w cieplejsze dni dopuszczonymi preparatami. Do zarejestrowanych środków ochrony roślin można dodać adiuwant OPTYMAL FILM aby poprawić przyczepność cieczy roboczej do roślin.
Z nawozów aplikujemy posypowo (tam gdzie tego jeszcze nie zrobiono) wieloskładnikowe NPK z mikroelementami FERTIMAx COMPLEX NPK 12-11-18 oraz pierwszą dawkę siarczanu amonu.
Może zaistnieć konieczność aplikowania szybkodziałającego azotu saletrzanego (jest opóźnienie wegetacji) – sugeruję użyć posypowo saletrę wapniową lub saletrę potasowo-wapniową, w dawkach nie większych jednorazowo niż 100 kg/ha w rzędzie.
Należałoby także wykonać zabiegi przeciw zamieraniu pędów i innym chorom grzybowym – zalecanymi do tego preparatami z dodatkiem adiuwanta Optymal FILM.
Należy spodziewać się jeszcze przymrozków, w związku z tym dla wzmocnienia odporności sugerowałbym w późniejszym terminie zastosowanie produktu Valkiria Power Alg oraz Potasil Plus Krzem.
Uprawa borówki pod osłonami
Rośliny w fazie BBCH 53, 54. Zalecałbym lustrację na obecność przędziorków i w razie konieczności 3 zabiegi co 5 dni środkami o różnych substancjach czynnych.
Stosujemy pożywkę zrównoważoną o relacjach N: K: Ca=1:1:1 czyli FERTYGOLD 18-18-18
Ważne jest także dobre zaopatrzenie w mikroelementy, w tym celu do FERTYGOLD należy dodać Calfert Berry Duo.
Raz w miesiącu dawka siarczanu amonu w fertygacji – 12,5 kg/ha/tydzień
Zabiegi przeciw grzybom – podobnie jak w polu.
Wspomaganie rozwoju roślin na plantacji wiosną jest bardzo istotną kwestią. To właśnie teraz rośliny powinny dostać wszystkie potrzebne mikroelementy, aby się wzmocnić przed owocowaniem
Produkty, które zalecamy są bezpieczne i mają korzystny wpływ na rośliny.
Rekomendację żywienia mineralnego poprzez nawożenie posypowe:
Rekomendację żywienia mineralnego poprzez fertygację;
Rekomendacje zabiegów nawożenia i biostymulacji dolistnej:
Rekomendacje wsparcia ochrony roślin;
[optin-cat id=75273]