Uprawa borówki w otwartym gruncie
Jest zimno i życie dopiero się zaczyna budzić. Na większości kwater zakończono cięcie i ściółkowanie rzędów. Plantacja powinna być jak najszybciej oczyszczona ze starych, zeschłych i uszkodzonych liści – stanowią one pożywkę dla grzybów oraz miejsce schronienia dla owadów i pajęczaków (przędziorki).
Stan przezimowania:
- plantacje młode, nasadzane w roku 2020 – bardzo dobry, zdarzają się uszkodzenia niedostatecznie zdrewniałych pędów na obiektach późno sadzonych.
- plantacje starsze: raczej bez uszkodzeń.
Szkodniki: sporo zimujących karmazynowoczerwonych samic przędziorków. Trzeba je jak najwcześniej zwalczać – minimum 3 zabiegi, w tym jeden na zwalczanie jaj.
Na plantacjach stwierdziłem też obecność miseczników – dotyczy to starszych plantacji, choć na jednym obiekcie były miseczniki prawdopodobnie przywiezione z materiałem ze szkółki.
Sugeruję wykonać zabiegi – najlepiej dopuszczonymi preparatami – w cieplejsze jednak dni.
[optin-cat id=75273]
Z nawozów aplikujemy posypowo wieloskładnikowe NPK z mikroelementami. FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, jest to nawóz zawierający azot amonowy, który idealnie sprawdzi się jako źródło makro- i mikroelementów w żywieniu borówek oraz będzie stanowił pierwszą dawkę siarczanu amonu.
Potrzebujesz pomocy w opracowaniu harmonogramu nawożenia twojej plantacji? Chciałbyś dostarczać składniki pokarmowe posypowo lub wraz z fertygacji? To już teraz skontaktuj się z naszymi ekspertami, Jarkiem jarek@calfert.pl tel. +48 722 108 106 lub Albertem albert@calfert.pltel. +48 533 373 709 – którzy pomogą Ci w nawożeniu borówki.
Spodziewać się należy jeszcze przymrozków – dla wzmocnienia odporności na nie, sugerowałbym w późniejszym terminie zastosowanie produktu POTASIL PLUS KRZEM oraz trochę później, VALKIRIA POWER ALG
Uprawa borówki pod osłonami
Stan przezimowania upraw jest różny. Są obiekty, gdzie liczba przemrożonych pędów dochodzi do 29% – to miejsca, w których rośliny nie były za wcześnie umieszczone w chłodni – tam strat praktycznie nie ma.
Sugeruję na razie ostrożne dozowanie pożywki – głównie zawierającej fosfor, czyli FERTYGOLD 9-45-15 oraz wapń, ale w ograniczonych ilościach, aby jeszcze nie wymuszać rozwoju roślin przez silne parcie korzeniowe.
Zabiegi ochrony roślin – podobnie jak w polu.