Pojezierze Pomorskie to region znany od lat z uprawy kapusty głowiastej. Jarosław Barszczewski odwiedza jedną z tamtejszych plantacji i radzi, jak wspomóc wzrost rośliny mimo niesprzyjającej aury i ataku szkodników. Stan kapusty głowiastej w tym konkretnym przypadku wskazuje na to, że uprawę dotknęła susza. Ponadto można zauważyć działalność tantnisia krzyżowiaczka na liściach.
Jak ograniczać szkodniki i przeciwdziałać efektom suszy?
Aby utrudnić szkodnikom żerowanie na kapuście głowiastej, powinniśmy wzmocnić mechaniczne właściwości ochrony samej kapusty. Krzem, wapń i potas to pierwiastki, które powodują, że owad niechętnie konsumuje liście. Zalecamy wykorzystać POTASIL PLUS KRZEM w stężeniu 1% ( 1 litr na 100 litrów wody). Kapuście głowiastej nie szkodzą duże stężenia, bo ma liście owoskowane, zatem raz w tygodniu można zastosować nawóz dolistny. Drugi produkt, który wzmocni odporność na suszę i na atak szkodników to WAPNO MIX MICRO w dawce około 3-6 litrów na hektar. To, w jakiej ilości wody na hektar można zastosować dawkę nawozu, zależy od wielkości roślin.
Jak stymulować wzrost kapusty głowiastej?
Jeśli na plantacji nie ma fertygacji, roślina czerpie z tego, co zostało podane do gleby w nawożeniu podstawowym. Kapusta głowiasta, przyrastając w masę, potrzebuje stale dostępnych składników pokarmowych. Warto stymulować rośliny, podając regularnie raz w tygodniu mieszankę, najlepiej w formule zrównoważonej. Idealnie nadaje się do tego NUTRIPOWER MAX 20 w stężeniu 0,5%, czyli 5 kg na 1000 litrów wody. Dla wzmocnienia efektu można zastosować biopreparat – polecamy, preparowane algi norweskie VALKIRIA POWER ALG w dawce 2 litrów na hektar.
[optin-cat id=75273]
NUTRIPOWER i VALKIRIĘ należy stosować raz na tydzień lub raz na 10 dni – nie rzadziej, ponieważ nie zaobserwujemy efektu. Bez fertygacji trudniej zapanować nad ilością składników pokarmowych w glebie, a te są niezbędne, by uzyskać wysoki plon.