Aby plantacja truskawek dała obfity zbiór i dorodne, dobrze wybarwione owoce, niezbędne jest właściwie przygotowane stanowisko. Zanim uformujemy podwyższone zagony z systemem nawadniania i posadzimy nowe rośliny, musimy wprowadzić odpowiednią ilość składników pokarmowych do gleby. Od czego zacząć, jakie składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowego wzrostu truskawek i czy kolor folii ma znaczenie – odpowiada Jarosław Barszczewski.
Jak przygotować glebę?
Pierwszym krokiem powinna być analiza gleby. W oparciu o nią jesteśmy w stanie stwierdzić, czy są potrzeby wapnowania, w jakim zakresie i ile w nawożeniu podstawowym wprowadzić składników do gleby. Do wapnowania możemy użyć kredy, np. HORTIWAP KREDA (wapna węglanowego) lub HORTIWAP MIX (mieszanki formy tlenkowej i węglanowej). Druga formuła nadaje w przypadku cięższych gleb pod warunkiem, że nie jest zbyt sucho. Przed uformowaniem podwyższonych zagonów do nawożenia podstawowego zalecamy 200-300 kg/ha FERTIMAX COMPLEX
Jaką folię wybrać?
Biała folia jest znana z techniki szklarniowej. Do czasu, kiedy wzrastające rośliny jej nie zacienią, daje więcej światła w postaci światła odbitego, byliny więc powinny szybciej rosnąć.
Z kolei folia czarna będzie szybciej się nagrzewała i ogrzewała glebę. Kiedy jest cieplej, roślina szybciej wzrasta. Jeśli chcemy zróżnicować terminy wchodzenia truskawek w okres owocowania, rozwiązaniem jest posadzenie części sadzonek na białej, a części na czarnej folii. Można spodziewać się około tygodniowej różnicy w dojrzewaniu owoców. To, które owoce będą wcześniej, zależy od przebiegu pogody i działań plantatora.
W podniesionym zagonie z posadzonymi dwoma rzędami roślin rekomendujemy dwie linie kroplujące, by korzenie z zewnętrznych części zagonu nie były przesuszone. Krzewinki słabiej odżywione i nawadniane mają tendencję do wydawania niedorośniętych owoców.
Jak wspomóc glebę, i rośliny po posadzeniu?
Możliwe, że mimo naszych wysiłków, gleba nie jest zbyt aktywna mikrobiologicznie. Wtedy trzeba jej dopomóc, dodając na przykład HUMIK – mieszaninę substancji organicznych i minerałów korzystnych dla wzrostu i rozwoju roślin. Nawóz stosuje się przed sadzeniem lub najpóźniej dwa tygodnie po posadzeniu truskawek, nie później niż pokaże się drugi liść. Można też wspomóc rośliny, podając im duże ilości fosforu – FERTYGOLD 9-45-15 + mikro albo FOSACTIV FERTYGACJA. Oba rozwiązania są dobre, wybór zależy od plantatora i od warunków miejscowych.
[optin-cat id=75273]
Jak prawidłowo posadzić truskawki na podwyższonych zagonach?