Co po gradzie? Zalecenia dla borówki na plantacji uszkodzonej przez silne gradobicie

Jarosław Barszczewski prezentuje skutki silnego gradobicia oraz przedstawia zalecenia na przykładzie plantacji borówki wysokiej w środkowej Polsce. Wskutek gradu rośliny mocno ucierpiały – z zawiązanych owoców ocalało ok. 20%, przy czym większość  z nich jest obita. Owoce mają wartość tylko przetwórczą, nie nadają się na rynek świeży. Co zrobić, jeśli dotknie nas taka klęska? Zapraszamy do obejrzenia filmu zamieszczonego poniżej.

Jak pomóc uszkodzonym roślinom?

Zniszczona przez grad borówka jest obita, pozbawiona owoców i liści. Roślina, która była przygotowana do dużego wysiłku wyprodukowania masy owoców, jest odciążona. W związku z tym będzie produkować masę, ale to już będą liście, nie owoce. Trzeba wspierać borówkę w wytwarzaniu młodych pędów i liści, abyśmy zdążyli do zimy wyprodukować masę zieloną i ją zdrewnić.

Po pierwsze trzeba podać sporo azotu – może to być azot amonowy lub saletrzany, obie formy są korzystne. Następnie konieczny jest produkt, który wygeneruje siły witalne rośliny – na przykład algi norweskie  VALKIRIA POWER ALG w ilości 1,5-2l/ha. Warto stymulować wzrost roślin, podając aminokwasy AMINOVITAL POWER w dawce 0,5-0,75 kg/ha. Jeśli okaże się to konieczne, sugerujemy zabiegi dolistne z wykorzystaniem AMINOCOMPLEX.

Aby przeciwdziałać nierównomiernemu rozwojowi borówki, warto podać kwasy huminowe. HUMIK w dawce 5 l/ha podany do gleby przyczyni się do rozwoju systemu korzeniowego, co znacząco wzmocni roślinę. Naszym zadaniem jest doprowadzić do wzrostu pędów i zawiązania pąków na następny rok.

 

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Poniżej możesz zobaczyć kilka zdjęć, prezentujących skalę uszkodzeń gradowych, na plantacji borówki.