Na plantacjach borówki wysokiej oraz owocujących truskawki i maliny (także w uprawie pod osłonami) obserwuje się wylot dużej ilości muszki plamoskrzydłej, Drosophila suzuki z porażonych w lipcu owoców. Szczególnie jest to widoczne na odmianach, gdzie pozostały na roślinach lub pod nimi porażone, lub przejrzałe niezebrane owoce.

Ponieważ zimująca formą są owady dorosłe i/ lub poczwarki należy zwalczać wszelkie formy – przede wszystkim owady dorosłe, aby nie dopuścić do przezimowania zbyt licznej populacji tego szkodnika na naszej plantacji.
Bezwzględnie standardem jest wykonywanie zabiegów co najmniej raz w tygodniu. Preparaty należy zmieniać, aby nie używać ich częściej z danej grupy niż dwa razy w sezonie, na danej plantacji. Do zabiegów środkami ochrony roślin, zarejestrowanych do zwalczania muszki plamoskrzydłej, można dodać adiuwant OPTYMAL FILM w dawce 0,3-0,4 l/ha.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

W truskawce powtarzającej, malinie jesiennej i późnych odmianach borówki zabiegi stosować co najmniej do końca zbioru owoców.
Uprawy pod osłonami można próbować zabezpieczać gęstymi siatkami na szczytach.
W uprawach pod osłonami wskazane wydaje się nadal stosować pułapki feromonowe, lokalizowane na wysokości roślin, szczególnie w szczytach tuneli.
Istotną wskazówką obecności D. suzuki może być aktywność os (Vespae ssp), które chętnie penetrują uszkodzone, fermentujące owoce.

W miarę możliwości wskazane byłoby usunięcie odpadłych porażonych owoców i ich zniszczenie przez zakopanie lub spalenie. Aby do tych owoców dorosłe osobniki nie mogły składać swych jaj.
Jarosław Barszczewski