Jednym z ważnych pytań, jakie zadają plantatorzy, dotyczy nawożenia plantacji truskawek po zbiorach owoców. Jak zaplanować nawożenie truskawek, jeśli liście zostały skoszone? Czy wybrać nawozy dwu, czy wieloskładnikowe? Szukać produktów bezchlorkowych, czy jednak sięgać po nawozy zawierające chlor? To tylko kilka z listy pytań, jakie sobie zadaje każdy plantator. Gdy podejmie decyzję o pozostawieniu plantacji na kolejny sezon. Drugą ważną kwestią jakom należy wziąć pod uwagę przed podjęciem dostarczania składników pokarmowych do gleby. Jest fakt czy liście zostały skoszone, czy jeszcze nie?

Po zbiorach owoców nie zapominamy o plantacji

W czasie zbiorów, koncentracja i uwaga plantatora jest kierowana w stronę szeregu prac związanych z organizacją zbiorów i zbytem zebranych owoców. Często inne kwestii są na czas zbiorów pomijane. Gdy kończy się czas zrywania truskawek, plantatorzy wracają na te działki i kwatery ido tych upraw, które pomijali. I tak karta może się odwracać, gdyż to właśnie plantacja truskawek może być pojmana, gdy uwaga plantatora skupi się na innych pracach. O plantacje truskawek pozostawionej na kolejny sezon, nie można zapominać. Należy o rośliny odpowiednio zadbać.


Jak dobrze przygotować truskawki, do budowy potencjału plonotwórczego na kolejny sezon?

Podstawowym zabiegiem jest odpowiednie żywienie roślin oraz dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych. Tym bardziej aspekty związane z odżywieniem roślin, nabierają znaczenia gdyż wraz z plonem część składników została wywieziona z plantacji i należy je uzupełnić. Aby dobrze przygotować się do nawożenia plantacji truskawek, po zbiorach owoców warto, jest pobrać próbki i wykonać chemiczną analizę gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Badania gleby należy zlecić metodą ogrodniczą, a otrzymane wyniki można przesłać do naszych ekspertów na adres e-mail jarek@calfert.pl lub albert@calfert.pl celem opracowania zaleceń i harmonogramu nawożenia plantacji.

Jakie składniki należy dostarczać do gleby?

Głównymi składnikami odżywczymi dla roślin są azot, fosfor i potas zwane makroelementami pierwszego rzędu. Do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania rośliny potrzebują azotu. Część tego składnika została zużyta na budowę plonu, który został zdjęty z roślin. Azot będzie potrzebny do prawidłowej odbudowy masy liściowej oraz przebiegu procesów fizjologicznych. Decydując się na dostarczanie azotu, należy pod uwagę wziąć, czy liście były skoszone, jakom odmianę uprawiamy, czy plantacja jest nawadniana oraz na jakiej glebie jest prowadzona uprawa. Odpowiedź na te pytania pomoże nam precyzyjniej dopasować dawkę azotu do potrzeb naszych roślin. Drugim ważnym makroelementem, jest fosfor, który szczególnie potrzebny jest na odbudowę, rozwój i funkcjonowanie systemu korzeniowego. Nie zapominajmy o potasie, który został w dużej mierze zużyty na budowę plonu, i w czasie zbiorów z wywieziony wraz z owocami z plantacji. Oprócz azotu, fosforu i potasu, należy pamiętać o magnezie. Centralnym jonie chlorofilu, którego niedobory powodują przebarwienia i chlorozy na nowo tworzonej blaszce liściowej.

Jaki nawóz wybrać dla truskawek, po zbiorach owoców?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, taki który zawiera wszystkie omawiane składniki pokarmowe. Gdyż gwarantuje to dostarczenia wielu składników pokarmowych, niezbędnych dla roślin w jednej aplikacji. Przykładem takiego nawozu wieloskładnikowego jest FERTIMAX COMPLEX. Który w swoim składzie zawiera 12% azotu w formie amonowej, 11% fosforu, co ważne aż 8,5% fosforu jest rozpuszczalna w wodzie. 18% potasu w formie siarczanowej, dzięki czemu do gleby nie są wnoszone jony balastowe takie jak chlor. Poza wymienionymi, w skład nawozu FERTIMAX COMPLEX wchodzi siarka, magnez, bor i cynk. Nawóz jest w 100% granulowany, koloru niebieskiego o szczególnych higroskopijnych właściwościach granuli. Dzięki którym  szybko się rozpuszcza. Uwalniają do gleby niezbędne, dla roślin składniki pokarmowe. FERTIMAX COMLERX można aplikować na plantację przy pomocy prostych siewników nawozowych lub poprzez aplikatory zamocowane na glebogryzarkach czy innych urządzeniach.

Jakie dawki należy aplikować?

W precyzyjnej odpowiedzi zachęcamy, abyś właśnie teraz się skontaktował z naszymi ekspertami. Aby najbardziej trafnie dopasować dawki nawozu do potrzeb twojej plantacji.

Jeśli mówimy o dawkach orientacyjnych, to wspomnijmy, iż, FERTIMAX COMPLEX można aplikować w dawkach od 150 do 300 kg/ha.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video, na którym dokładnie wyjaśniono możliwości i potrzeby nawożenia plantacji truskawek.

 

 

A jeśli masz pytania, zadzwoń! Jarek 722 108 106, Albert 533 373 709