W nawożeniu malin podobnie jak w przypadku truskawek, na wysoką jakość po zbiorczą owoców wpływ mają wapń i krzem. Jest to typowe dla grupy owoców jagodowych. Tym bardziej że owoce jagodowe wymagają szczególnej opieki ze strony plantatora. Aby produkowana jakość był jak najwyższa oraz aby się utrzymywała nie tylko w czasie zbioru. Przede wszystkim w czasie sprzedaży i dostarczenia do odbiorcy ostatecznego. Plantator powinien pamiętać, że konsument, ocenia jakość maliny. W momencie, gdy ma styczność z owocami, a czasem od momentu zbioru do konsumenta droga jest dosyć bliska. Też bywa i długą, i krętą, jeśli owoce przewożone są na znaczne odległości. Dlatego już na samym początku przypominamy o zabiegach ważnymi dla jakości pierwiastkami, jakimi są wapń i krzem.

Jak poprawić smak i shelf life malin?

W stosowaniu krzemu kluczowa jest regularność zabiegów. Wskazane są aplikacje co około 7-10 dni do końca zbiorów. Inną ważną kwestią jest forma krzemu w nawozie. Według badań najkorzystniejsze działanie ma krzem w formie kwasu ortokrzemowego. Nawozem, który zawiera 20% krzem, w tej właśnie formie jest POTASIL PLUS KRZEM. W swoim składzie ma również potas, który wpływa m.in. na smak i wielkość malin. POTASIL PLUS KRZEM aplikujemy w dawce 2-3 l/ha, w 200-300 litrach wody. Jeśli wykonujemy zabiegi większą dawką wody na hektar, ilość nawozu POTASIL PLUS KRZEM można również zwiększyć. Nie starajmy się wykonywać zabiegu nawożenia dolistnego, większymi stężeniami nawozu jak 1%, to jest 1 l na 100 l wody.

 

Druga składowa trwałych owoców to wapń. Powinien być stosowany poza korzeniowo już od kwitnienia, a zwłaszcza przed zbiorami malin. Myśląc o nawożeniu, warto zróżnicować formę aplikowanego wapnia.
WAPNO MIX MICRO to nawóz zawierający 15% CaO jest to chlorkowa. Jest nawozem formułowanym, dodatkowo zawiera mangan i cynk.

Stosowany w dawce 3-6 l/ha daje pewność skutecznego działania i jednocześnie jest bezpieczny. Dzięki specjalnej formułowanej chlorkowej formie wapnia składnik odpowiadający za jakość i trwałość owoców. Jest szybko dostępny i przyswajalny przez rośliny.
Innym nawozem wapniowym, bardziej zaawansowanym biotechnologiczne, jest Calleaf Calcium. Zawiera naturalny wapń i mangan z wyciągów z roślin aromatycznych oraz ziół. Jego skuteczność potwierdziło wielu plantatorów z rejonu Czerwińska, gdzie cieszy się dużą popularnością. Warto sięgnąć po ten produkt w dawce 2,5-5 l/ha, w warunkach niepewnej pogody.

Jeśli masz pytania dotyczące strategii poprawy jakości i shelf life malin.

Kliknij zobacz zalecenia, przygotowane w formie materiału wideo.

 

 

Zabiegi nawożenia dolistnego i biostymulacji niwelujące stres w uprawia malin odmian letnich.

Nawożenie malin odmian letnich.