Nawożenie malin letnich

Podstawą żywienia roślin jest dostarczanie składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Aby wiedzieć jakie, ile i kiedy pierwiastki należy aplikować na plantacji uprzednio powinno się wykonać chemiczną analizę gleby. Na tej podstawie układa się harmonogram, nawożenie plantacji malin.

W harmonogramie zaplanowane są aplikacje poszczególnych nawozów, które mogą zawierać dwa lub trzy składniki odżywcze, lub nawozów wieloskładnikowych. Zazwyczaj zawierających azot, fosfor, potas, magnez siarkę i niektóre mikroelementy.

Przy wyborze nawozu wieloskładnikowego, warto sięgać po produkty, których granule wykazują właściwości higroskopijne – czyli mogące pobrać wodę z otoczenia, aby granula szybko się rozpuściła. I uwolniła do gleby, a co za tym idziecie strefy korzeniowej składniki pokarmowe. Szczególnie ta właściwość jest istotna w czasie suszy i znikomych opadów atmosferycznych.

 

Nawóz doglebowy, granulowany, polecany dla malin

Nawóz wieloskładnikowy do malin odmian letnich i nie tylko

Przykładem wieloskładnikowego nawozu granulowanego, który posypowo można aplikować w uprawie malin odmian letnich, jest FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 zawierający również magnez, siarkę oraz mikroelementy takie jak bor i cynk i śladowe ilości żelaza i manganu. FERTIMAX COMPLEX jest dostępny od trzech lat i zdobył uznanie i zaufanie plantatorów i sadowników. Szczególnie w sezonie 2019, gdy w kwietniu suma opadów w wielu regionach była bardzo niska. Zaaplikowane na powierzchni gleby granule FERTIMAX COMPLEX, szybko się rozpuszczały, uwalniając składniki pokarmowe do strefy korzeniowej. Ten wieloskładnikowy, wysokiej jakości nawóz posypowy zawiera 12% azotu amonowego, 11% fosforu, rozpuszczalnego w wodzie i obojętnym roztworze cytrynianu amonu. Co bardzo istotne z żywieniowego punktu widzenia, to 8,5% fosforu jest rozpuszczalna w wodzie, czyli szybko dostępna dla roślin. 18% potasu w formie siarczanowej, dlatego w FERTIMAX COMPLEX jest aż 35% siarki. Dopełnieniem makroelementów, jest 3% magnezu. Oraz po 0,01% boru i 0,02% cynku. Dzięki równiej niebieskiej granuli nawóz można różnego rodzaju siewnikami i aplikatorami wprowadzać na glebę w rzędy roślin.

Więcej informacji o nawożeniu malin, odmian letnich oraz stosowaniu FERTIMAX COMPLEX znajdziesz w materiale wideo.

 

 

granulowany-nawoz-do-fertygacji-fertimax-complex-calfert

Polecamy również zapoznać się z naszym poradnikiem i programem nawożenia dolistnego i biostymulacji niwelujące stres w uprawia malin.