Jak wspomóc kwitnienie i zawiązywanie owoców truskawki uprawianej w tunelu na przyspieszony zbiór?

Odwiedziłem ostatnio plantację, gdzie na przyspieszony zbiór uprawiana jest wczesna odmiana truskawki – 'Alba’. W tunelach foliowych okres kwitnienia właśnie się odbywa. Jeśli warunki pozwolą, truskawki będą mogły być dostarczane na świeży rynek już od początku maja. Kiedy zostaną zebrane pierwsze owoce zależy od przebiegu pogody i podjętych przez plantatora działań. 

Zabiegi biostymulacji  i żywienia  po silnych stresach na początku kwitnienia.

Pogoda w drugiej połowie marca była bardzo łaskawa, w nocy pojawiały się tylko niewielkie przymrozki, a w dzień temperatura dochodziła nawet do 20°C, co bardzo sprzyjało wzrostowi i rozwojowi roślin uprawianych w tunelach foliowych na przyspieszony zbiór. Wraz z początkiem kwietnia niestety warunki bardzo się zmieniły, temperatura spadła, pojawiły się nawet opady śniegu. Wpłynęło to niekorzystnie na kondycję roślin, oraz przebieg procesów fizjologicznych.

W dniu, w którym odwiedziliśmy plantację  odmiany Alba, temperatura na zewnątrz wynosiła już około 15°C, co skutkuje około 25-26°C w tunelu, dzięki czemu wegetacja postępuje bardzo dynamicznie. Widać dużo pąków kwiatowych i rozwinięte kwiaty, jest to zatem odpowiedni moment, aby zastosować odpowiednie zabiegi żywienia i biostymulacji roślin. Wspierający rośliny w czasie ważnego okresu jakim jest kwitnienie i zawiązywanie owoców.

Jakie biopreparaty i nawozy zastosować dla wsparcia prawidłowego rozwoju roślin i kwitnienia po silnych okresach stresowych?   

Jest to dobry czas, aby podać roślinom związki o działaniu biostymulującym, w tym aminokwasy, które znajdziecie w produkcie Aminovital Power w aż 80%, do stosowania w dawce 0,5 kg/ha. Drugą grupą preparatów rekomendowanych w tym okresie są produkty zawierające algi, takie jak Valkiria Power Alg czy Sumo. Warto sięgnąć też po nowe rozwiązania zawierające mikroelementy, których wysoką zawartość znajdziecie w produkcie Bio Basstyl Grand. Mikroelementy, takie jak molibden, cynk i bor, niezwykle potrzebne w okresie kwitnienia oraz gdy rośliny narażone są na stres, znajdują się w tym produkcie, tak jak selen, pierwiastek bardzo korzystnie wpływający na rośliny.

Bio Basstyl Grand mikroelementy dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Związki i substancje zawarte w Bio Basstyl Grand korzystnie wpływają na fizjologię roślin w tak ważnym momencie, jak kwitnienie, wspomagając zarówno lepsze kwitnienie, jak i zawiązywanie owoców. Badania przeprowadzone w 2021 roku przez Doradcę Jagodowego potwierdzają, że produkt ten korzystnie wpływa na wielkość i jakość plonu. Poprawił też na dynamikę zbioru, która była bardziej przesunięta z okresu środka na okres początkowy.

W strategii uprawy truskawek wysokiej jakości na przyspieszony zbiór Bio Basstyl Grand wpisuje się idealnie. Stosuje się go w dawce 0,2 l/h tuż przed kwitnieniem, gdy pojawiają się zielone pąki, a także na początku i w pełni kwitnienia w odstępach 7-10, maksymalnie 14 dni.

Prawidłowe żywienie kluczem do wysokiej jakości i wielkości plonu mimo okresów stresowych.

Po okresie stresowym dla roślin, aby fizjologia roślin wróciła na 'pełne obroty’, gdy temperatura w obiekcie sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin i mamy rozpoczęty proces kwitnienia, wtedy proponowane rozwiązania korzystnie wpłyną na kwitnienie i zawiązywanie owoców, a w konsekwencji na jakość, wielkość i wczesność plonu.

Jeśli macie Państwo pytania, na stronie calfert.pl dodana jest specjalna zakładka FORMULARZ KONTAKTOWY. Możecie w nim wpisać pytania, a ja i Jarosław Barszczewski odpowiemy na nurtujące Was zagadnienia. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

 

BIO BASSTYL GRAND nawóz dolistny nowej generacji dla plantatorów, ogrodników i sadowników już dostępny! Więcej informacji na jego temat przeczytasz w artykule;

BIO BASSTYL GRAND nawóz dolistny nowej generacji już dostępny dla plantatorów, ogrodników i sadowników.