Fertygacja truskawek – skuteczne nawadnianie i nawożenie

Fertygacja – czym jest i jak działa?

Fertygacja to jednoczesne nawadnianie i podawanie rozpuszczonych w wodzie nawozów. Jest to zabieg mający na celu dostarczyć wodę i składniki pokarmowe do strefy korzeniowej roślin uprawnych.

Fertygacja prowadzi się poprzez nawodnienie kroplowe plantacji, dzięki któremu można podawać określoną ilość wody. Celem nawodnienia kroplowego powinno być utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w strefie korzeniowej. Wilgotność gleby można sprawdzać za pomocą różnych mierników, ale najprostsze i najtańsze są tensiometry, które mierzą siłę ssącą gleby.

Instalacja do fertygacji

Instalację do nawadniania należy wyposażyć, w urządzenie do podawania pożywki nawozowej, aby móc prowadzić fertygację. Do tego celu stosuje się dobrze rozpuszczalne, niebieskie nawozy FERTYGOLD. Które służą do przygotowania pożywki nawozowej, która jest podawana rośliną, bezpośrednio w ryzosferę. Nawozy FERTYGOLD to 12 specjalistycznych nawozów, przygotowanych do fertygacji upraw ogrodniczych. Dzięki różnorodnym kompozycją można dopasować skład pożywki do potrzeb naszej uprawy. Nawozy bardzo dobrze się rozpuszczają w wodzie, uwalniając składniki pokarmowe. Nawozy FERTYGOLD zabarwiają wodę na niebiesko, dzięki czemu widać, że do zbiornika dodaliśmy nawóz.

W sezonie 2021 gamę FERTYGOLDÓW, powiększają dwa nowe składy; FERTYGOLD 0-40-40 + ME oraz FERTYGOLD 8-5-40 + 2 MgO+ME

Nawożenie i nawadnianie truskawek bez tajemnic!

Jak przygotować fertygację w uprawie truskawek?

Na to pytanie w materiale filmowym odpowiada Albert Zwierzyński. Który podczas swojego wykładu w czasie Akademii Uprawy Truskawek w Czerwińsku nad Wisłą w dniu 17 marca 2019, wygłosił prelekcję na temat „Prostych programów fertygacji, dla wczesnych odmian truskawek”

 

 

 

 

Jeśli temat FERTYGACJI nadal Cię interesuje i chciałbyś dowiedzieć się o fertygacji truskawki więcej informacji oraz wiedzieć jak uniknąć lub pozbyć się kłopotów. To już teraz kliknij w link i zobacz cały webinar poświęcony fertygacji w uprawie truskawki, na którym eksperci wyjaśniają wszelkie niuansy tej techniki nawadniania i nawożenia.

Bezpłatne konsultacje sytuacji na Twojej plantacji, układanie planów nawozowych i pożywek dla Twoich upraw.

Potrzebujesz porady? Chcesz skonsultować sytuację na swojej plantacji? A może masz zdjęcia lub wyniki chemicznej analizy gleby lub wody, które chcesz pokazać?

Wypełnij formularz kontaktowy i zadaj pytania naszym ekspertom Albertowi Zwierzyńskiemu i Jarosławowi Barszczewskiemu, którzy przeanalizują zagadnienie i udzielą Ci profesjonalnego wsparcia.

W formularzu możesz dołączyć zdjęcia z plantacji lub pliki z wynikami analizy gleby lub wody pochodzących z twoich upraw. Dzięki temu szybciej otrzymasz odpowiedź od naszych ekspertów.

Kliknij aby Zadać nam twoje pytanie i uzyskać pomoc w fertygacji.

Jeśli szukasz gotowych rozwiązań, możesz skorzystać z przykładowej podpowiedzi fertygacji truskawek w tunelu.

Tanie i skuteczna fertygacja truskawek w tunelu.

W 2019 roku uczestniczyliśmy w projekcie „Truskawki w Tunelach”. Na plantacjach doświadczalnych stosowane były nawozy, biostymulatory i produkty rekomendowane przez naszego specjalistę. Zaproponowane rozwiązania miały na celu przyspieszenie terminu zbioru owoców oraz poprawę jakości i ilości plonu. Więcej o jesiennym nawożenie przeczytasz w artykule na jagodnik.pl: Nawożenie jesienne

Poniżej znajduje się program nawożenia plantacji truskawek od momentu sadzenia roślin do 8 maja, czyli początku zbioru pierwszych owoców.

Program nawożenia truskawek uprawianych w tunelu, od momentu posadzenia do początku zbioru.
Program nawożenia truskawek uprawianych w tunelu, od momentu posadzenia do początku zbioru.

Aby przygotować truskawki do plonowania w kolejnym sezonie, rekomendowaliśmy specjalnie dopasowany program nawożenia truskawek uprawianych w tunelu. Program polecany jest do końca sezonu wegetacyjnego.

Program nawożenia truskawek w uprawie tunelowej (od zakończenia zbioru do końca sezonu)
Najlepsze nawozy do fertygacji.