Sprawdzanie dojrzałości owoców

Zbiory jabłek zbliżają się wielkimi krokami, jednym z ważnych zadań stojących przed sadownikiem jest określenie terminu dojrzałości zbiorczej poszczególnych odmian. Najwięcej o kondycji jabłek powie nam test skrobiowy, następnie przeprowadzamy badanie jędrności i określanie zawartości ekstraktu w jednostkach brix. Posiadając dane z tych trzech źródeł, z dużym prawdopodobieństwem wyznaczymy optymalny termin zbioru. Będzie to miało kluczowe znaczenia dla jabłek kierowanych do obiektów przechowalniczych, w których będą przetrzymywane nawet 7-8 miesięcy.

Poprawianie skuteczności zabiegów

Przed zbiorami owoce, które zostają na drzewach należy chronić przed chorobami przechowalniczymi. Część zabiegów została wykonana w czasie kwitnienia, kolejne wykonuje się, dostępnymi środkami ochrony roślin, od czterech do dwóch tygodni przed zbiorem. Planując te zabiegi warto rozważyć dodanie do cieczy roboczej preparatu Optymal Film w dawce 0,5L. Jego działanie polega na modyfikacji cieczy roboczej tak, aby poprawić jej przyczepność i pokrycie nią roślin. Minimalizujemy w ten sposób spływanie i odbijanie kropel, tym samym stratę cieczy roboczej, co zwiększa efektywność zabiegów.

adiuwant do stosowania ze srodkami ochrony roslin i nawozami

Nawożenie przed zbiorami jabłek

W trosce o wydłużenie jakości przechowalniczej owoców stosujemy nawożenie dolistne. Przed samym zbiorem najważniejszym pierwiastkiem dla utrzymania jędrności owoców jest wapń. Jednym z preparatów, które dobrze sprawdzi się w tym okresie jest Wapno Mix Micro posiadający 15% wapnia oraz mikroelementy takie jak cynk i mangan. Obecność tych dwóch mikroelementów w nawozie Wapno Mix Micro nie jest przypadkowa, cynk i mangan przygotowują rośliny do spoczynku zimowego poprawiając ich mrozoodporność. Nawóz ten aplikujemy w dawce 3-6 litrów na hektar w zabiegach wykonywanych co 7 – 14 dni. Tym sposobem uzupełnimy wapń zarówno w owocach, jak i liściach oraz pędach jabłoni. Pozwoli to na zachowanie jakości owoców, które po okresie przechowalniczym trafią na sklepowe półki.

Więcej na temat zabiegów przed zbiorczych w uprawie jabłoni, można zobaczyć i usłyszeć w materiale video.