Jesteśmy na jednej z plantacji malin „letnich” owocujących na pędach dwuletnich. Obecnie plantator czeka na pierwsze zbiory, pojawiają się pierwsze pojedyncze dojrzałe owoce. Do pełni zbioru, jeszcze trochę czasu pozostało. Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę na ważne aspekty, związane z jakością owoców. Oraz ograniczeniem chorób maliny w okresie zbioru owoców, celem zapewnienia ich najwyższej jakości i trwałości.

W tym roku warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób. Przyczyniają się do rozwoju i infekcji m.in. botrytis cinerea sprawcy szarej pleśni. W kwestii doboru środków ochrony roślin warto przeanalizować aktualne programy ochrony maliny. Celem dobrania najlepszych rozwiązań, zwalczających szarą pleśń. Przed zbiorami pamiętajmy o stosowaniu środków o krótkich okresach karencji oraz należy przestrzegać zapisów etykiet.
Do zabiegów środkami ochrony roślin pamiętajmy o dodawaniu adiuwantów. W ofercie firmy Calfert mamy dwa rozwiązania, których zadaniem jest zwiększenie skuteczności zabiegów ochrony maliny przed chorobami.

Większość środków ochrony roślin wymaga niższego pH do skuteczniejszego działania. Dodając do cieczy roboczej około 100ml OPTYMAL SOFT LPH, w łatwy sposób obniżymy pH cieczy roboczej. Na opakowaniu można porównać kolor otrzymanej cieczy z nadrukowaną skalą. Jest to metoda orientacyjna, a ilość preparatu zależy od pH wody, jaką wlewamy do opryskiwacza.

Drugim produktem, który firma Calfert, udostępnia polskim, plantatorom jest OPTYMAL FILM. Jego zadaniem jest poprawa pokrycia roślin cieczą roboczą. Dłuższe jej utrzymanie oraz przyklejenie do nadziemnej części roślin. Unikatowość tego produktu wynika z faktu, że jest to produkt w pełni pochodzenia roślinnego. I znakomicie już w niewielkich dawkach, bo zaledwie 0,3 l/ha, sprawdza się jako skuteczne wsparcie ochrony malin przed chorobami, a i szkodnikami również. Dodanie OPTYMAL FILM do zbiornika opryskiwacza to koszt niewielki a korzyści ogromne.

 

 

 

 

  • OPTYMAL FILM to jeden adiuwant o szerokich możliwościach, poprawiający skuteczność zabiegów ochrony roślin.

 

Dzialenie optymla Film adiuwant

 

  • Poprawia przyczepność cieczy roboczej i zapobiega zmywaniu substancji aktywnej z powierzchni rośliny.

 

 

  • Zapobiega szybkiemu odparowaniu wody, dzięki czemu składniki pokarmowe są dłużej dostępne dla rośliny.

 

 

  • Ogranicza znoszenia kropel cieczy roboczej  przez podmuchy wiatru.

 

 

  • Przedłuża działanie i ułatwia wnikanie substancji do wnętrza tkanek roślinnych.

 

 

 • Zapobiega spływaniu cieczy roboczej z powierzchni rośliny.
 • OPTYMAL SOFT LpH reguluje właściwości cieczy roboczej, poprawiając skuteczność ochrony roślin.

  Obniża pH wody, zapobiega hydrolizie zasadowej.

  Obniża napięcie powierzchniowe.

  Podnosi efektywność i skuteczność zabiegów ochrony i nawożenia dolistnego.

  Ogranicza niekorzystny wpływ węglanu magnezu i węglanu wapnia.

  Poprawia stopień pokrycia roślin cieczą roboczą, oraz ułatwia pobieranie przez rośliny składników pokarmowych oraz substancji aktywnych.