Uprawa borówki  w gruncie

Jest zimno z incydentami ciepła. Na większości kwater zakończono cięcie i ściółkowanie rzędów. Plantacje po cięciu i wyczyszczeniu zaczynają rozwój – są to fazy BBCH 53, 54 w okolicach cieplejszych, zależy to także od odmiany.

Na odmianach późnych BBCH 09-10.

krzew borówki po cięciu.

Na plantacjach stwierdziłem obecność miseczników –  nie ma ich wiele, ale zalecałbym wykonać zabiegi w cieplejsze dni dopuszczonymi preparatami. Do zarejestrowanych środków ochrony roślin można dodać adiuwant OPTYMAL FILM aby poprawić przyczepność cieczy roboczej do roślin.

Z nawozów aplikujemy posypowo (tam gdzie tego jeszcze nie zrobiono) wieloskładnikowe NPK z mikroelementami FERTIMAx COMPLEX NPK 12-11-18 oraz pierwszą dawkę siarczanu  amonu.

Może zaistnieć konieczność aplikowania szybkodziałającego azotu saletrzanego (jest opóźnienie wegetacji) – sugeruję użyć posypowo saletrę wapniową lub saletrę potasowo-wapniową, w dawkach nie większych jednorazowo niż 100 kg/ha w rzędzie.

W uprawie borówki nawozy możemy aplikować posypowo, lub z fertygacją.

Należałoby także wykonać zabiegi przeciw zamieraniu pędów i innym chorom grzybowym – zalecanymi do tego preparatami z dodatkiem adiuwanta Optymal FILM.

Należy spodziewać się jeszcze przymrozków, w związku z tym dla wzmocnienia odporności sugerowałbym w późniejszym terminie zastosowanie produktu Valkiria Power Alg oraz Potasil Plus Krzem.

 

Uprawa borówki pod osłonami

Rośliny w fazie BBCH 53, 54. Zalecałbym lustrację na obecność przędziorków i w razie konieczności 3 zabiegi co 5 dni środkami o różnych substancjach czynnych.

Stosujemy pożywkę zrównoważoną o relacjach N: K: Ca=1:1:1 czyli FERTYGOLD 18-18-18

Ważne jest także dobre zaopatrzenie w mikroelementy, w tym celu do FERTYGOLD należy dodać Calfert Berry Duo.

Raz w miesiącu dawka siarczanu amonu w fertygacji – 12,5 kg/ha/tydzień

Zabiegi przeciw grzybom – podobnie jak w polu.

 

Wspomaganie rozwoju roślin na plantacji wiosną jest bardzo istotną kwestią. To właśnie teraz rośliny powinny dostać wszystkie potrzebne mikroelementy, aby się wzmocnić przed owocowaniem

Produkty, które zalecamy są bezpieczne i mają korzystny wpływ na rośliny.

Rekomendację żywienia mineralnego poprzez nawożenie posypowe:

FERTIMAx COMPLEX NPK 12-11-18

Rekomendację żywienia mineralnego poprzez fertygację;

FERTYGOLD 18-18-18

Calfert Berry Duo.

Rekomendacje zabiegów nawożenia i biostymulacji dolistnej:

Valkiria Power Alg

Potasil Plus Krzem

Rekomendacje wsparcia ochrony roślin;

OPTYMAL FILM

 

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.