Truskawki wczesnych odmian w tunelach są już w pełni kwitnienia. Na niektórych roślinach można już dostrzec pierwsze zawiązane owoce. Tam, gdzie truskawki uprawiane są na ściółkowanych zagonach, podstawową metodą ich żywienia jest fertygacja. O tym na co zwrócić uwagę na obecnym etapie sezonu w takim systemie produkcji owoców informuje Albert Zwierzyński, przedstawiciel firmy Calfert.

Zaopatrzenie truskawek w odżywcze pierwiastki

Jako jeden z podstawowych nawozów dla truskawek w obecnej fazie rozwojowej świetnie nadają się nawozy z serii Calfert Fertygold. To produkty doskonale rozpuszczalne w wodzie, a dodatkową ich zaletą jest obniżanie odczynu pH odżywki. W wielu gospodarstwach woda wykorzystywana do nawadniania czy fertygacji upraw ma tę wartość na poziomie 7,0 a nawet wyższym. Co więcej, nawozy Fertygold zabarwiają wodę na niebiesko, więc łatwo jest stwierdzić, że zostały one dodane – informuje A. Zwierzyński. Dodaje, że uzupełnieniem gamy produktów Fertygold liczącej 11 produktów o zróżnicowanym składzie jest nawóz Calfert Berry Duo. To mieszanina mikroelementów, z których niektóre zostały schelatowane przez dwa czynniki. Dzięki temu pozostają one stabilne nawet w wodzie o wysokim odczynie pH. Wartościową propozycją może być także Calfert Basic Magnez. To płynny siarczan magnezu, który także wyśmienicie nadaje się do podawania poprzez system fertygacyjny.

Stymulacja roślin

A. Zwierzyński zwraca także uwagę na stymulacje truskawek do rozwoju. Preparat Humik pobudza rozwój systemu korzeniowego, sprawia, że truskawki lepiej wykorzystują te pierwiastki, które podajemy im poprzez fertygację. Jest w formie płynnej, więc jego aplikacja nie przysparza żadnych trudności. Dawka 5 l/ha co 2-3 tygodnie znacząco wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin.

O tym jak dostosowywać pożywkę do warunków uprawy i wymagań roślin w różnych fazach fenologicznych A. Zwierzyński informuje na poniższym filmie:

 

 

Materiał pochodzi ze strony jagodnik.pl https://jagodnik.pl/fertygacja-truskawek-w-uprawie-tunelowej/