Wsparcie kwitnienia i zawiązywania owoców czereśni w czasie trudnych warunków pogodowych i stresu.

 

Najpiękniejszym momentem w sadownictwie jest ten, w którym rośliny pięknie kwitną, a owady zapylające wykonują swoją pracę, aby z tych kwiatów za kilka tygodni pojawiły się piękne, soczyste i słodkie owoce. Niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniają jednak pracę owadom, a dla sadowników i dla roślin są ogromnym stresem. W chwili, gdy powstawał ten materiał, w nocy wystąpił przymrozek, zapowiadane są kolejne noce z niskimi temperaturami.

To moment, gdy plantator powinien wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania zmierzające do zniwelowania stresu, aby fizjologia roślin i ich metabolizm były na wysokim poziomie. To szczególnie ważny dla roślin czas. To ważne, aby okres kwitnienia i następujący po nim moment zawiązywania owoców, przebiegały bez zakłóceń, bo dzięki temu rośliny będą mogły wydać ładne i wysokie plony. Druga sprawa to właśnie procesy, które zachodzą w czasie kwitnienia i tuż po kwitnieniu, między innymi podziały komórkowe, bo to właśnie tym procesom z kwiatu tworzy się owoc.

Jak zniwelować stres w czereśni, wywołany przymrozkami?

Na szczęście nauka sprzyja plantatorom i istnieją rozwiązania, które pomagają roślinom radzić sobie w warunkach stresowych. W portfolio firmy Calfert znajdują się takie produkty. Jednym z nich jest Valkiria Power Alg, oparta na algach norweskich. To wojowniczka do zadań specjalnych, idealna do stosowania w trudnych warunkach, gdy występują spadki temperatur. Ma niskie pH (około 4,5).

Kolejnym dobrze znanym i rekomendowanym rozwiązaniem, do stosowania i w momencie kwitnienia, i ogólnie, w czasach, gdy rośliny dotykają różne czynniki powodujące stres jest produkt Aminovital Power. Występuje w formie proszku, powoduje obniżenie pH cieczy roboczej. To, co najważniejsze to fakt, że w produkcie znajduje się aż 800 g aminokwasów dostępnych dla roślin w jednym kilogramie produktu. Jest to bardzo ważne, ponieważ jego koncentracja jest wysoka, a co za tym idzie, dawki są niskie.

Zarówno preparat aminokwasowy Aminovital Power w dawce 0,5 kg/ha, jak i Walkiria Power Alg w dawce 2 l/ha to produkty, które rekomendowane są do wykonywania zabiegów nawożenia dolistnego i biostymulacji dolistnej w okresie kwitnienia i w czasie, gdy występuje spadek temperatur.

Jak w czasie kwitnienia poprawiać jakość i wielkość owoców czereśni?

Później, gdy już miną przymrozki, a warunki atmosferyczne będą powracały do tych sprzyjających normalnemu wzrostowi i rozwojowi roślin, najlepszym rozwiązaniem będzie Bio Basstyl Grand, który swoim składzie zawiera naturalne związki stymulujące dla roślin. Bio Basstyl Grand poprawia kwitnienie i zawiązywanie owoców, pozytywnie wpływa na podziały komórkowe. Najlepiej stosować go w okresie kwitnienia, na jego początku, w czasie pełni kwitnienia i pod koniec kwitnienia. Powinien być stosowany dolistnie w dawce 0,2 l/ha. Został sprawdzony w uprawach jabłoni, maliny i truskawek. Bio Basstyl Grand można mieszać ze środkami ochrony roślin oraz z aminokwasami, dlatego zalecamy dodanie niewielkiej ilości (0,2 kg/ha) preparatu aminokwasowego Aminovital Power.

Biosmart to specjalny produkt, który będzie także wspierał roślinę w tych najtrudniejszych momentach, zarówno wywołanych czynnikami atmosferycznymi, jak również w momentach, gdy potrzebna jest aktywacja procesów metabolicznych podczas kwitnienia i zawiązywanie owoców. Pochodzi z dalekiej Argentyny, wielokrotnie sprawdził się w badaniach i jest dostępny dla polskich sadowników i plantatorów. Dawka preparatu ro od 1 do 2 litra. Biosmart stosuje się w momencie kwitnienia, po kwitnieniu, w czasie wzrostu zawiązków owocowych oraz również wtedy, gdy występują trudne warunki atmosferyczne, szczególnie podczas suszy.

Do obejrzenia materiału wideo na ten temat zapraszam na kanał na YouTube https://youtu.be/9405sCr_w34

Jeśli macie Państwo jakieś pytania, chcielibyście przedyskutować program biostymulacji na swojej plantacji lub w swoim sadzie, porozmawiać na temat nawożenia dolistnego zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.