Wapnowanie gleby i uzupełnienie dostępnego wapnia dla truskawek i malin

Jak już zauważyłeś w tym tygodniu na Twojej skrzynce, nie pojawił się e-mail z nowym odcinkiem podcastu, Calfert o Uprawie. Po nagraniu, czterech pierwszych odcinków, wystąpiły trudności techniczne oraz sprzętowe. Zebraliśmy również wiele pozytywnych i fajnych komentarzy, z których wyciągnęliśmy wnioski jak udoskonalić podcast Calfert o Uprawie. Co za skutkowało to dodatkowymi konsultacjami i zakupem nowego sprzętu. Który pomoże nam nagrywać lepsze materiały, których będziesz wygodniej i komfortowo słuchał. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem odcinków na temat odczynu gleby, wapnowania plantacji i dostarczania wapnia dla roślin. Zachęcam Bardzo Serdecznie do zapoznania się z materiałem dotyczącym skutecznego wapnowania plantacji truskawek i malin. Będzie to bardzo dobre wprowadzenie do naszego obszernego tematu o wapnowaniu.

Wapń odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu roślin. Wpływa zarówno na stan systemu korzeniowego (obecność dużej ilości drobnych korzonków pobierających składniki pokarmowe), stan tkanek i odporność na uszkodzenia mechaniczne (składnik ścian komórkowych, wpływ na stan oraz smak i wygląd owoców, a także ich trwałość pozbiorczą).

Jarosław Barszczewski

wapnowanie gleby

Zawartość odpowiedzialnego za to wszystko wapnia w strefie korzeniowej roślin uparowanych powinna być na odpowiednim poziomie. Wapń służy również do regulacji, (podnoszenia) odczynu gleby. Szczególnie w okresie, gdy nawozy mineralne są w cenach niezachęcających do ich zakupu. Plantatorzy powinni skupić się i odpowiednio uregulować pH gleby, tak aby zapewnić odpowiednie pobieranie makro i mikro składników ze strefy korzeniowej.

Przyswajalność składników pokarmowych w zależności od pH gleby.

Jak widać – gdzie by się w roślinie nie obrócić – tam wapń jest bardzo potrzebny.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Czy znamy odczyn naszej gleby oraz zawartość dostępnego wapnia w strefie korzeniowej roślin? Jeśli nie, to zachęcamy i gorąco rekomendujemy pobranie próbek glebowych z głębokości od 0 do 20 cm i wysłanie ich do OSChR lub IO w Skierniewicach wraz ze zleceniem wykonania analizy gleby METODĄ OGRODNICZĄ

 

nawozy wapniowe najlepiej aplikować przed założeniem plantacji.

Dobroczynne działanie wapnia w glebie

Wapń jednak ma również wpływ na stan i właściwości gleby – regulując jej odczyn i właściwości fizyczne oraz parametry takie jak struktura gruzełkowata.

Obecność dostatecznej ilości wapnia w kompleksie sorpcyjnym przyczynia się do kreacji prawidłowych relacji powietrzno-wodnych oraz – co chyba najważniejsze – do wytworzenia i utrzymania struktury gruzełkowatej – największego sprzymierzeńca plantatora w uprawie roślin, czyli czynnika wpływającego na wzrost i aktywność systemu korzeniowego.

W jaki sposób wapń wpływa na odczyn gleby?

Jest to proces związany z rozpuszczaniem związków wapnia w wodzie. Zawsze powstaje wtedy jon hydroksylowy (OH), który podnosi odczyn pH w kierunku alkalicznego.

Z grubsza można powiedzieć, że 95% roślin wymaga odczynu w zakresie 5,5- 7,5, a jedynie niektóre wyjątki (jak np. borówka wysoka) preferują odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny – w zakresie pH 4-5.

Ponieważ odczyn obniżyć jest stosunkowo łatwo, w glebach robi się to, używając azotu w formie jonu amonowego NH4+, zajmiemy się podwyższaniem pH gleby.

Nawozy wapniowe takie jak HORTIWAP KREDA i HORTIWAP MIX najlepiej aplikować jesienią.

Dlaczego wybrano sole oraz tlenki i wodorotlenki wapnia?

 1. mamy duże zasoby skał wapiennych
 2. obróbka surowca nie jest droga, a dostępność jest powszechna
 3. stosowanie produktów wapniowych jest bezpieczne dla plantatorów i roślin, szczególnie węglanu wapnia i siarczanu wapnia
 4. rośliny zawsze potrzebują dostępnego wapnia w glebie, aby móc go pobierać wraz z wodą

Przy wapnowaniu jest zawsze kwestia otwarta

Dostarczanie wapnia powinno się odbywać przed formowaniem zagonów.

Kiedy wykonywać wapnowanie plantacji?

Wapnowanie na ogół wykonuje się jesienią. Zwykle termin ten jest wybierany, ponieważ większość produktów wapniowych jest, albo słabo rozpuszczalna w wodzie i potrzebuje czasu, aby uwolnić wapń do gleby. Zatem – termin jesienny jest bezpieczny – obojętnie czy stosujemy postać węglanową, siarczanową, czy tlenkową.

Pamiętajmy jednak, że na glebach lekkich, gdzie kompleks sorpcyjny jest niewielki – należy raczej stosować formy węglanowe lub siarczanowe: postać tlenkowa może raptownie zalkalizować podłoże do wartości ponad pH 7,5, który to odczyn nie jest korzystny dla większości roślin – z wyjątkiem roślin wapieniolubnych.

Do wapnowania gleb rekomendujemy dobrej jakości nawozy HORTIWAP KREDA i HORTIWAP MIX

Jakie stosować dawki i w jakiej postaci aplikować produkty wapniowe?

Zawsze skorzystajmy z kalkulatora wapnowania, a jeśli nie mamy do takiego dostępu – pamiętajmy, że im lżejsza gleba, tym jednorazowa dawka mniejsza i w formie węglanowej. Jeżeli stosujemy wapnowanie jesienią na glebach mocniejszych, możemy posłużyć się postacią tlenkową (wapno palone) lub najlepiej mieszana, gdzie wapń jest w dwóch formach – i węglanowej i tlenkowej. Przykładem takiego produktu zawierającego dwie formy wapnia, tlenkową i węglanową, jest HORTIWAP MIX, który w sumie zawiera 65% CaO, ale 39% dostarczanego wapnia jest w formie węglanowej CaCO3, a pozostała część wapnia jest w formie tlenkowej. Dlatego nawóz jest bardziej bezpieczny dla roślin niż nawóz zawierający wysoką zawartość wapnia tlenkowego, szczególnie rekomendowany na gleby średnie i cięższe, do aplikacji przed założeniem plantacji lub w okresie późno jesiennym. HORTIWAP MIX to szybkie dostarczenie wapnia i regulacja odczynu dzięki formie tlenkowej oraz wolniejsze uwalnianie jonów Ca++ w późniejszym okresie.

Postać węglanową można również aplikować bezpośrednio przed zakładaniem plantacji wiosną oraz nawet w trakcie wegetacji – jeśli jest to potrzebne.

W takich sytuacjach najlepiej stosować postać granulowaną – HORTIWAP KREDA zawierający 97% CaCO3. Nawóz charakteryzuje się wysoką reaktywnością – 94% i bardzo niską wilgotnością – poniżej 1% H2O, czyli plantator płaci za węglan wapnia, a nie za wodę. HORTIWAP KREDA to nawóz granulowany produkowany z bardzo rozdrobnionej mączki wapiennej. Dzięki temu granule rozpuszczają się, a wapń może w wyniku aktywności mikroorganizmów przechodzić do gleby i do kompleksu sorpcyjnego.

 

granulowane-nawozy-wapniowe-hortiwap-mix-kreda

Jakie dawki HORTIWAP KREDA I HORTIWAP MIX można stosować?

Powinniśmy znać pH gleby oraz zawartość wapnia Ca++ w glebie, aby dopasować precyzyjnie dawki nawozów wapniowych do naszej plantacji. 

Można powiedzieć, że dawki jesienne mogą się wahać od 500 do 2000 kg / ha wapnia w postaci węglanowej.

Jeżeli stosujemy postać tlenkową – dawki takie należy zredukować o połowę, a w przypadku gleb lekkich – nie stosować tej postaci, sięgając po takie rozwiązania jak HORTIWAP KREDA lub HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA.

Jeżeli stosujemy wapnowanie HORTIWAP KREDA wiosną przed założeniem plantacji – nie przekraczajmy ilości 1000 kg / ha jednorazowo – głównie z powodu możliwego zasolenia i związanych z tym problemów z przekorzenianiem się sadzonek.

Jak wspomniałem zasadniczo mamy cztery postaci produktów do wapnowania:

Osiem zasad i warunków stosowania nawozów wapniowych na plantacjach

 1. Im gleba lżejsza – tym lepiej użyć HORTIWAP KREDA.
 2. Im gleba cięższa – tym lepiej użyć formy tlenkowej, a najlepiej HORTIWAP MIX.
 3. HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA używajmy w specyficznych roślinach o czerwonych lub fioletowych owocach: truskawka, malina, borówka.
 4. Na glebach lżejszych stosujemy pół-dawki nawozów wapniowych lub niższe z zalecanych, na glebach cięższych możemy stosować rekomendowane dawki.
 5. Najlepiej wapnować pole przed założeniem plantacji, dzieląc dawki wapnia na kilka aplikacji w czasie przygotowania stanowiska.
 6. Aplikacje na istniejących plantacjach powinny być prowadzone w okresie jesiennym, wiosną tylko w szczególnych przypadkach.
 7. Regularnie, najlepiej co roku, sprawdzać odczyn gleby i zawartość wapnia, aby regulować te parametry sukcesywnie.
 8. Jeśli zawartość wapnia jest bardzo niska lub odczyn bardzo kwaśny, trzeba pamiętać, że na takich stanowiskach regulacja odczynu i zawartości wapnia może potrwać kilka lat.

 

Osiem zasad i warunków stosowania nawozów wapniowych na plantacjach.

Szanowni Plantatorzy, temat wapnowania, regulacji odczynu i uzupełnienie ruchomego wapnia w strefie korzeniowej nie jest ani szybki, ani łatwy. Mam nadzieję, że tym krótkim opracowaniem przybliżyłem najważniejsze kwestie związane z wapnowaniem plantacji truskawek czy malin. W okresie jesiennym, wczesno-wiosennym lub gdy przygotowujecie stanowisko do sadzenia roślin, wykonajcie chemiczną analizę roślin, opierając dawki i termin aplikacji nawóz na tych właśnie danych. W tej kwestii zespół doradców Calferta jest do Waszej dyspozycji. Kliknij w zakładkę ZADAJ PYTANIE i wyślij do mnie wyniki analiz, a pomogę w opracowaniu i konsultacji zaleceń nawozowych.

Miłego Dnia!

Jarosław Barszczewski

ZACZEKAJ CHWILE, ZAINTERESOWANY TEMATEM WAPNOWANIA?

CHCESZ WIEDZIEĆ DLACZEGO WYSTĘPUJĄ PROBLEMY Z WAPNIEM?

KLIKAJ JUŻ TERAZ I PRZECZYTAJ KOLEJNY MATERIAŁ AUTORSTWA JAROSŁAWA BARSZCZEWSKIEGO

https://calfert.pl/2020/09/08/dlaczego-wystepuja-problemy-z-wapniem-w-uprawie-truskawki-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-wapniu-znajdziesz-w-jednym-miejscu/

NOWOŚĆ HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA W SEZONIE 2022

NOWOŚĆ HORTIWAP SIARCZAN WAPNIA W SEZONIE 2022