Zalecenia dla upraw roślin jagodowych na drugą połowę lipca

 

Truskawki uprawiane w otwartym polu bez osłon

Trwają jeszcze zbiory odmian późnych, takich jak Faith, Florence, Magnus , Malwina, Laetitia.

Przypominamy, iż odmiany, które są aktualnie w czasie zbioru owoców, muszą być dokarmiane pierwiastkami wpływającymi na jakość i trwałość owoców. Niewątpliwie do takowych należą: krzem (który można podawać roślinom stosując nawóz Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha) oraz po upływie 5-7 dni wapń, czyli nawóz Wapno Mix Micro w dawce 3-6 l/ha

Jeszcze przed tygodniem (po obfitych opadach deszczu) owoce atakowane były przez grzyby. Doprowadziło to w niektórych miejscach do utraty części zbioru (nawet do 70%). Po zakończeniu zbiorów i zaraz po ścięciu liści wskazane zatem byłoby wykonanie zabiegów wyniszczających z użyciem miedzi oraz siarki (zależnie od pogody). Rekomendujemy by wykorzystać w tym celu zarejestrowane środki ochrony roślin i wykonywać zabiegi zgodnie z opisem producenta wskazanym na etykiecie.

Nie należy zapominać o konieczności dożywienia plantacji (do końca lipca) azotem lub nawozami wieloskładnikowymi – kreujemy w ten sposób plon na rok przyszły. Jeśli po zbiorach owoców liście zostały skoszone należy zmodyfikować dawkę wprowadzanego azotu tak, by rośliny zyskały składniki do odbudowy utraconej masy liściowej. W tym celu świetnie sprawdzi się posypowa aplikacja nawozu wieloskładnikowego FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 z magnezem i mikroelementami. FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18 to nawóz o niebieskich, bardzo dobrze rozpuszczalnych granulach. Można go aplikować „po całości” lub w rzędy roślin, za pośrednictwem umieszczonego na glebogryzarce lub opielaczu dozownika nawozów granulowanych. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem:

Nawożenie truskawek po zbiorach i koszeniu liści - ZW

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

W sytuacji, gdy na plantacji występowały w większym nasileniu szkodniki, warto wykonać zabiegi wyniszczające.  W przypadku przędziorków jest to seria 3 zabiegów co 3 dni. Gdy mówimy o wciornastkach można wykonać zabiegi preparatami o długim okresie karencji (jeśli mamy na myśli zabiegi ochrony roślin już po zbiorach i skoszeniu liści). Jest to także okazja do redukcji populacji roztocza truskawkowego, o ile występował on na plantacji.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Jeżeli sadzimy nowe kwatery pamiętajmy, aby sadzić suche sadzonki w mokrą glebę – następnie wykazać się cierpliwością, aby nie podlewać ich za często, dopóki nie wytworzą mocnego systemu korzeniowego. Aby wspomóc wytwarzanie owego systemu warto zamaczać sadzonki truskawki bezpośrednio przed sadzeniem w roztworze preparatu HUMIK 0,3 l na 100 l wody oraz w pierwszym cyklu nawodnieniowym podlać młodą plantację z wykorzystaniem nawadniania kroplowego preparatami HUMIK oraz ASKAN.

Uprawa truskawek odmian powtarzających owocowanie pod osłonami

Trwają zbiory odmian powtarzających a także walka z chorobami i szkodnikami.

Głównie problemy stwarza mączniak prawdziwy – grzyb do opanowania, ale stwarzający kłopoty- tym bardziej, że występuje w tym roku głównie na owocach i pędach kwiatostanowych, a nie na liściach. Z tego względu na plantacjach odmian powtarzających owocowanie należy prowadzić regularne lustracje pod kątem obecności tej choroby.

Przypominamy o regularnych zabiegach krzemowych na plantacjach truskawek odmian powtarzających owocowanie. Regularne stosowanie Potasil Plus Krzem (co 7-10 dni) w dawce 2-3 l/ha, przyczynia się do poprawy odporności roślin oraz jakości i trwałości plonu. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale wskazanym niżej.

Dlaczego warto stosować nawożenie krzemem

Uwaga na szkodniki! W trakcie upalnej pogody dynamika wciornastka była na tyle duża, że nie było szansy pozbyć się go metodami chemicznymi poniżej progu szkodliwości. Owady te dadzą się nam jeszcze we znaki, bo za 7-14 dni spodziewam się nowego pokolenia. Szkody czynią także przędziorki, preferujące suchą i ciepłą pogodę. Głównie z tego względu obserwujemy ostatnio spory przyrost populacji.

Prócz tego, zagrożenie stwarzają zmieniki (nowe pokolenie) oraz pojawiająca się tu i ówdzie, muszki plamoskrzydłe Drosophila suzukii.

W celu zwalczania wyżej wymienionych szkodników zalecamy sprawdzenie aktualnego Programu Ochrony Roślin Sadowniczych oraz wybór zarejestrowanych środków ochrony roślin, które należy stosować zgodnie z etykietą. Przypominamy, że w niektórych przypadkach przez dodaniem do zbiornika opryskiwacza środków ochrony roślin należy dokonać zakwaszenia wody. W tym celu do wypełnionego w 75% wodą zbiornika należy oddać preparat Optymal Soft LpH w dawce 50-150 ml na każde 100 l wody. Aby poprawić skuteczność samego zabiegu i dotrzeć z cieczą roboczą na jak największą powierzchnię rośliny, należy do zbiornika opryskiwacza dodać w ostatniej kolejności adiuwant Optymal Film w dawce 0,2-0,4 l/ha. Zapobiegnie to również stracie cieszy roboczej i poprawi przyczepność kropli do rośliny.

Malina owocująca na pędach dwuletnich

Oceniamy, że kwatery są w bardzo różnym stanie. Znaczna część ucierpiała na skutek niskich temperatur w zimie i na wiosnę. Tam, gdzie wystąpiły przemarznięcia podstawy pąków, plon jest marny. Następne pędy, stanowiące bazę do owocowania przyszłorocznego, wybijają dobrze, ale już teraz rekomendujemy stałą redukcję ilości tych pędów na m.b. (oczywiście zależnie od stanu plantacji i gleby) by zachęci roślinę od owocowania (zamiast kumulowania energii w tworzenie masy zielonej).

Malina owocująca na pędach jednorocznych

Kwitnienie jest tu dość obfite, ale pozostawienie sporej ilości pędów powoduje lokalizację kwiatów (oraz owoców) na wierzchołkach roślin. Może to prowadzić do redukcji plonu.

Choroby na plantacjach malin do tej pory nie sprawiają większych kłopotów, natomiast obserwuje się progresje przędziorków, które przenoszą się na wyższe, aktywne fotosyntetycznie liście. Zalecałbym regularne stosowanie wsparcia (w walce z nimi) poprzez aplikacje produktu Mite Mine oraz regularne zabiegi nawozem krzemowym takim jak Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, a co za tym idzie, fertygacji w uprawie malin odmian jesiennych.

Maliny odmian jesiennych na wielu plantacjach wchodzą obecnie w kluczowy okres, który będzie warunkował jakość i wielkość plonów. Z tego względu warto zastosować zabiegi, które zwiększą szansę na uzyskanie zdrowych i wartościowych owoców – więcej na ten temat w artykule:

zadaj pytanie

Uprawa borówki wysokiej

Trwają zbiory odmian wcześniejszych – Duke, Early Blue, Blue Jay i innych.

Owoców jest mniej niż przed rokiem, zbiór będzie także rozciągnięty w czasie przez chłody w okresie kwitnienia.

Warto wzmacniać kondycje owoców regularnie aplikując krzem – Potasil Plus Krzem w dawce 2-3 l/ha. Więcej o poprawie jakości owoców pisaliśmy np tu:

Dolistne nawożenie borówki wysokiej, celem poprawy jakości i trwałości owoców.

Na plantacjach obserwuje się sporo miseczników – część z tych kolonii jest jednak martwa (albo na skutek ich zwalczania albo za sprawą aktywności grzybów pasożytniczych).

Sporo kwater wciąż jeszcze wykazuje późne objawy przemarznięcia. Są też plantacje na których właściciele stwierdzili niedawno wyraźny stopień zajęcia gleb przez opuchlaki i pędraki. Możemy tu sięgnąć po rozwiązania zawierające grzyby (celem zasiedlania ryzosfery i minimalizacji występowania larw chrząszczy podgryzających system korzeniowy). W takiej sytuacji do wybranego preparatu biologicznego, aplikowanego poprzez fertygację, należy dodać AminoVital Power w dawce 1 kg/ha, by poprawić środowisko bytowania i namnażania korzystanych grzybów w strefie korzeniowej naszych roślin.

Na kwaterach występują też zwójki oraz inne gąsienice motyli – tu do zwalczania rekomendowałbym produkty bakteryjne. Pamiętajmy o muszce plamoskrzydłej, o której pisałem w poprzednim materiale:

Komunikat dotyczący bieżącej sytuacji na plantacji roślin jagodowych w połowie lipca. Uwaga na muszkę plamoskrzydłą.

 

Jeśli masz pytania do naszych ekspertów zadaj je korzystając z zakładki ZADAJ PYTANIE