Czy kosić liście truskawek po zbiorach?

Obecnie na wielu plantacjach (szczególnie na tych, gdzie uprawiane są truskawki odmian wczesnych i średniego czasu dojrzewania owoców) zbiory dobiegły już końca. Przy tej okazji plantatorzy bardzo często zadają pytanie o to czy warto kosić liście truskawek i kiedy oraz w jakich warunkach taki zabieg powinien być przeprowadzony?

Przed podjęciem decyzji o ewentualnym koszeniu (w przypadku plantacji, gdzie rośliny są pozostawiane na kolejny sezon owocowania), warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę kondycję zdrowotną plantacji.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Krokiem pierwszym jest lustracja pod kątem:

  • występowania chorób,
  • obecności szkodników,
  • stopnia zachwaszczenia,

Jeśli którykolwiek z wymienionych elementów występuje na plantacji to warto podjąć aktywność, która zminimalizuje negatywne skutki. Mamy tu na myśli koszenie liści po zbiorach, oraz wykonanie zabiegów ochrony roślin po skoszeniu liści.

Jeżeli jednak rośliny były słabe, owocowanie „skąpe” (przy jednoczesnej, niewielkiej liczbie liści)  a dodatkowo udało się uniknąć chorób i obecności szkodników to ostatecznie liście warto pozostawić.

Koszenie liści truskawek po zbiorach owoców. Uprawowa konieczność czy kaprys plantatora?

Na co zwrócić uwagę przy usuwani liści truskawki po sezonie zbiorczym?

Kluczowa jest „wysokość” koszenia – zbyt powierzchowna może nie usunąć w pełni blaszek liściowych i ogonków (których jednak należy się w całości pozbyć). Z kolei zbyt niskie (czyli tzw. „głębokie”) koszenie sprawi, że uszkodzone zostaną tzw. „serca” czyli stożki wzrostu (przez co nie wybije się w pełni nowa masa liściowa).

Skoszone liście (wraz z ogonkami liściowymi) powinny być trwale usuwane z plantacji. Zastosowanie środków ochrony roślin przy jednoczesnym pozostawieniu resztek liści, na których znajdują się szkodniki bądź które są zainfekowanych chorobami sprawi, że działania okażą się nieefektywne (problem nie zostanie rozwiązany ze względu na ryzyko kolejnych reinfekcji).

 

Kiedy kosić liście?

Rekomendowanym czasem na wykonanie zabiegu jest okres do 7 dniu po zakończeniu zbiorów. Odsunięcie koszenia w czasie wydłuża niepotrzebnie kontakt z czynnikami chorobowymi i szkodnikami.

 

Jakie zabiegi warto zastosować już po zakończonym koszeniu?

Po usunięciu liści warto zaplanować zabiegi związane z ochroną roślin, odchwaszczaniem i nazwożeniem. Warto jednak zwrócić uwagę na konkretny schemat dedykowany wzmocnieniu truskawek – ponieważ inny wariant przewidziany jest w przypadku nawożenia plantacji, gdzie prowadzone jest koszenie a inny w sytuacji, gdzie roślin pozostawiane są bez ingerencji.

Koszenie liści naraża rośliny na duży stres – w związku z tym po wykonaniu tego zabiegu należy zadbać o biostymulację, która wpłynie pozytywnie na odbudowanie masy liściowej i wzmocni nasze truskawki.

 

 

Przypominamy wcześniejsze publikacje dedykowane nawożeniu i wzmocnieniu truskawek po koszeniu oraz zachęcamy do zapoznania się z materiałem video zamieszczonym poniżej, w którym Albert Zwierzyński przybliża temat koszenia liści truskawek.

 

Jak postępować na plantacji truskawek po zbiorach owoców? Przypomnienie komunikatów z sezonu 2019.

Jeśli masz pytania, kliknij;

zadaj pytanie

Dobrego dnia!