Zbliża się czas, w którym sadzone są sadzonki doniczkowane typu plug plants z już wykształconą bryłą korzeniową. Właśnie z takiego materiału nasadzeniowego pod koniec lipca i na początku sierpnia zakładane są plantacje truskawek. Do momentu sadzenia trzeba się i stanowisko  dobrze przygotować.

O tym, jak zadbać o glebę i stanowisko przed założeniem nowej plantacji w materiale wideo opowiada

Albert Zwierzyński

 

Znajdujemy się na plantacji, gdzie plantator zasiał grykę jako roślinę fitosanitarną. Jest to przedplon przed założeniem plantacji truskawek. Gryka zostawia po sobie dobrze przygotowane stanowisko, gdyż zostawia po sobie składniki ograniczające zachwaszczenie na plantacji oraz wspierające ograniczenie chwastów ale i chorób czy szkodników. Grykę można siać samą lub w mieszance z gorczycą.

Rekomendujemy, aby przed kwitnieniem grykę zaorać lub stalerzować, aby z kwiatów nie powstawały nasiona, które zostaną na plantacji, powodując jej wtórne zachwaszczenie.

Dostarczanie wapnia i regulacja pH gleby w czasie w przygotowaniu stanowiska przed sadzeniem truskawek

Bardzo ważne w tym momencie są analizy gleby na zawartość składników pokarmowych wykonane metodą ogrodniczą. Na podstawie wyników takiej analizy opracowujemy zalecenia.

Dla przygotowania stanowiska przed sadzeniem truskawek powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość wapnia oraz pH gleby. Bardzo ważne w tym momencie są analizy gleby na zawartość składników pokarmowych wykonane metodą ogrodniczą. Na podstawie wyników analizy jesteśmy w stanie opracować odpowiednie zalecenia.

Przed założeniem nowej plantacji, jest  najlepszy czas, aby uzupełnić optymalną zawartość w glebie wapnia. W tym celu rekomendujemy dwa produkty: HORTIWAP KREDA – nawóz granulowany na bazie kredy rekomendowany do aplikacji posypowej po całej powierzchni pola i HORTIWAP MIX – nawóz będący mieszanką dwóch form wapnia, węglanowego i tlenkowego, odpowiedni dla szybkiej regulacji odczynu i szybkiego dostarczenia wapnia do gleby.

wapnowanie-gleby-nawoz-hortiwap-kreda-calfert

Jaki nawóz wybrać i w jakiej dawce?

Odpowiemy na to pytanie indywidualnie każdemu plantatorowi, który zgłosi się do nas z aktualnymi wynikami chemicznej analizy gleby. Zapraszamy do kontaktu!

Składniki pokarmowe w przygotowaniu stanowiska przed sadzeniem truskawek

Kolejnym etapem jest uzupełnienie składników pokarmowych, które muszą być wprowadzone w strefę korzeniową, aby rośliny mogły z nich korzystać i prawidłowo się rozwijać.

Na tym etapie mamy wybór jednej z dwóch możliwości. Jedną jest wprowadzenie składników pokarmowych do gleby do poziomu optymalnego dla roślin, wykorzystując w tym celu nawozy pojedyncze zawierające 1-2 składniki pokarmowe. Drugą jest wprowadzenie składników pokarmowych, wykorzystując nawóz wieloskładnikowy, taki jak FERTIMAX COMPLEX NPK 12-11-18, który zawiera 12% azotu, 11% fosforu ,18% potasu, siarkę, magnez i mikroelementy.

Jeśli macie Państwo pytanie dotyczące przygotowania stanowiska czy wyników chemicznej analizy gleby zapraszam do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy rekomendacje dotyczące przygotowania stanowiska oraz wprowadzania składników pokarmowych.

W zakładce kontakt znajdziesz nr telefonu do naszych ekspertów.

Nie wahaj się go użyć, aby się z nami skontaktować, bo kto pyta, nie błądzi! 

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na temat przygotowania stanowiska przed założeniem nowej plantacji truskawek:

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.