Dlaczego warto usuwać stare liście z truskawek?

Zabieg czyszczenia, szczotkowania i oczyszczania głównie starych ubiegłorocznych liści oraz ogonków liściowych i rozłogów, to zabieg fitosanitarny. Jego celem jest pomniejszenie ilości zarodników sprawców groźnych chorób, takich jak na przykład szara pleśń lub choroby liści.

Na starych liściach mogą znajdować się również zimujące lub tegoroczne formy szkodników, takich jak przędziorek chmielowiec lub mączlik wiciokrzewowy. Występowanie i rozwój agrofagów na plantacji oraz ich rozwój i rozmnażanie ze starych liści na młode, zwiększa ryzyko intensywnego występowania danego szkodnika lub choroby. Czynnik ten wpływa na wzrost populacji szkodników w tym sezonie i może doprowadzić do ogromnych problemów z jego zwalczaniem w późniejszym okresie wegetacji. Będzie to prawdopodobne jeśli warunki będą sprzyjały do rozwoju danego organizmu.

Zabieg oczyszczania plantacji ze starych liści i innych fragmentów roślin jest więc podstawą w budowaniu skutecznej ochrony roślin w danym sezonie. Jest to zabieg konieczny na każdej plantacji bez względu na jej wiek czy system uprawy. Stare liście, rozłogi, chwasty i inne niepotrzebne elementy z plantacji usuwamy trwale, tak aby również z tych rozdrobnionych i pozostawionych pomiędzy roślinami obumarłych części roślin zarodnik czy szkodnik nie zawędrował na nasze truskawki.

Po lewej rośliny z których usunięto stare liście, zaś po prawej stare liście są jeszcze na plantacji.

Usuwanie starych liści można przeprowadzić ręcznie, jest to skuteczny lecz dość pracochłonny i kosztowny sposób. Innym popularnym i znacznie prostszym sposobem są szczotki różnego typu, dostosowane do usuwania starych liści.

Szczotki pracują wraz z ciągnikiem pozyskując moc z napędu hydraulicznego ciągnika lub WOM-u. Typów i modeli różnego rodzaju szczotek jest bardzo wiele, przy wyborze danego urządzenia należy zwrócić uwagę na twardość włosia. Nie powinno być zbyt miękkie, gdyż będzie się kruszyć i szybko zużywać, ani zbyt twarde, bo będzie uszkadzać rośliny lub koronę w przypadku uprawy na podwyższonych zagonach, również  folię lub agrowłókninę.

Usuwanie ubiegłorocznych liści wykonuje się przy pomocy szczotek napędzanych z hydrauliki ciągnika.

Ingerencja szczotką to duży stres dla roślin.

Zabieg oczyszczania roślin przy pomocy szczotki to bardzo korzystny i potrzebny zabieg fitosanitarny, ale pamiętajmy, że taki zabieg to stres dla roślin, o które musimy odpowiednio zadbać. Na plantacjach odmian wczesnych i uprawianych na przyspieszony zbiór taki zabieg należy wykonać tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Na plantacjach uprawianych na średni lub opóźniony termin zbioru zabieg także należy wykonać dość wcześnie i nie opóźniać go, ponieważ po zabiegu oczyszczania rośliny muszą się zregenerować, aby powrócić do pełni aktywności fizjologicznej.

Roślina 10 dni po usunięciu starych liści przy pomocy szczotki.
Roślina na której pozostawiono stare liście

Jak można pomóc roślinom na początku wegetacji?

Odpowiedź na to pytanie to zrównoważone zabiegi nawożenia i biostymulacji roślin. Gdy masa liściowa jest jeszcze nie wykształcona, możemy poczynić pierwsze kroki w kierunku fertygacji, pamiętając, aby dawki wody dopasować do potrzeb nawodnienia plantacji i aktualnego stanu uwilgotnienia strefy korzeniowej.

Jako pierwsze rozwiązanie rekomendujemy HUMIK w dawce 5 l na ha, ponieważ zawiera on w swoim składzie korzystne kwasy humusowe, stymulujące aminokwasy, antystresowe betainy i wzmacniające witaminy. Po 14 dniach od pierwszej aplikacji, do fertygacji HUMIK w dawce 5 l na ha należy podać ponownie. Czasem dla wzmocnienia roślin i poprawy ich naturalnej odporności, rekomendujemy podanie nawozu fosforowo-potasowego FOSACTIV FERTYGACJA w dawce 5 l na ha.

Na samym początku w polowej uprawie truskawek warto się zatroszczyć o pierwiastki budujące właściwy system korzeniowy, czyli fosfor i wapń. Ten drugi będzie odgrywał szczególną rolę w budowie masy zielonej. Do fertygacji można podać nawóz FERTYGOLD 9-45-15 + mikrolementy, a jeśli zachodzi taka potrzeba, dodać do niego magnez w postaci CALFERT BASIC MAGNEZ w dawce 10-20 l na ha. I tak mamy gotową pożywkę w zbiorniku lub cyklu A, zaś w zbiorniku lub cyklu B podajemy roślinom rozpuszczalną saletrę wapniową.

Zabiegi wzmacniające system korzeniowy w pierwszym momencie wegetacji prowadzimy dwukrotnie. Po nich można podawać do fertygacji nawóz zrównoważony FERTYGOLD 18-18-18.

A co z nawożeniem dolistnym truskawek?

Jeśli są już wykształcone pierwsze listki, jak najbardziej można sięgnąć nawozy, i tu rekomendujemy aby oprócz pierwiastków odżywczych sięgnąć po takie produkty, które zawierają związki o działaniu biostymulacyjnym. Podstawową grupą takich związków są aminokwasy. Aż 80% ich znajduje się w AMINOVITAL POWER który aplikujemy dolistnie w dawce 0,5 kg na ha.

Ważnym wzmocnieniem fizjologii roślin, ich metabolizmu oraz tempa rozwoju jest podawanie wyciągu z alg morskich, szczególnie preparatów, które mają wysoką koncentrację takich substancji jak mannitol czy kwas alginowy. Można je można znaleźć w wyciągu z alg norweskich, zamkniętych w preparacie VALKIRIA POWER ALG, aplikowanym dolistnie w dawce 2 l ha. Do wyżej wymienionych nawozów o działaniu biostymulującym można dodać niewielką dawkę mocznika 0,5% stężenie, (0,5 kg na 100 l wody), aby dostarczyć troszeczkę azotu potrzebnego do budowy masy liściowej.

Po usunięciu startych liści, gdy pojawią się nowe powinniśmy zatasować VALKIRIA POWER ALG i AMINOVITAL POWER

Zadbaj o swoją plantację – rekomendowane w artykule produkty pomogą Ci przygotować rośliny do obfitego owocowania w każdym sezonie.

Rekomendację żywienia mineralnego poprzez fertygację;

FOSACTIV FERTYGACJA

FERTYGOLD 9-45-15 + mikrolementy

CALFERT BASIC MAGNEZ

FERTYGOLD 18-18-18

Wsparcie systemu korzeniowego poprzez fertygacjie

HUMIK

Rekomendacje zabiegów nawożenia i biostymulacji dolistnej:

VALKIRIA POWER ALG

AMINOVITAL POWER

MOCZNIK

Opisane wskazówki działania w zestawieniu z rekomendowanymi produktami gwarantują poprawę jakości stanu Twoich roślin.

Chcesz 5% rabatu na nasze produkty?
Chcesz otrzymać 5% rabatu na zakup produktów Calferta, w sklepie wpolu.pl?
Klikając przycisk „Zapisz się!” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas newsletterów i akceptujesz Regulamin. Będziemy przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych. Administratorem Twoich danych osobowych jest Calfert Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityka prywatności.

Wiosenne posypowe, nawożenie plantacji truskawek.

Wysiewamy pod truskawki nawóz Fertimax Complex w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski